Objekty 1990 – 1993:

 

 

 

Prvních 8 fotek z této stránky bylo součástí výstavy mapující prezentaci diplomových prací absolventského ročníku 1993 na VŠUP, která proběhla v červnu 2018 v Topičově salonu v Praze, v rámci dlouhodobého projektu CRASHTEST. I proto jsem přidal pár řádků k souvislostem jejich vzniku:


Formálně jsem až do konce VŠUP studoval design, ve skutečnosti jsem dělal od druhého semestru roku 1990 jen volné věci. I název závěrečné diplomové práce, Mezi obrazy a slovy, ukazuje, že jsem design zcela opustil. Všechno bylo dáno mimořádnou situací po roce 1989. Všudypřítomé překotné změny, „objevení svobody", zavedení individuálních studijních plánů, i oslabení autority profesorů vedlo k velkému uvolnění pro studenty. To bylo krátkodobě skvělé, ale dlouhodobě se to ukázalo jako neudržitelné. V mém případě se odborná část studia změnila v téměř 100% samostudium. Mohl jsem dělat skutečně svobodně co jsem chtěl, ale s odstupem to za výhru nepovazuju, a školu si tak nepředstavuju...

Fotky na této stránce ukazují některé „prostorové" práce z těchto pro mne (měl jsem 20 – 23, paralelně jsem si doma maloval) jinak skvělých let hledání, i když samotná tvorba byla asi ne náhodou hodně temná.

 

Můj text do katalogu k výstavě Kovářovi žáci (historie zlínské VŠUP 1959 - 2011) v Galerii VŠUP v Praze:

http://www.michalbauer.cz/texty.html

 

 

Objekt, 1990.

detail

Vyfoceno v pokojíčku sdíleném s bráchou v paneláku v Uherském Ostrohu. Dnešní studenti si nedokáží představit „izolaci", celkové poměry, které panovaly ve společnosti. Sám dnes kritizuji mnohé, a nepochybně je co, ale posun je velký. Zásadní rozdíl je právě v informovanosti, to je něco nesrovnatelného. Jiná ja míra „rozletu", a také úplně odlišné vědomí vlastní hodnoty. My jsme se vůbec nedokázali prezentovat. To vedle výchovy a celkově odlišnému přístupu částečně souvisí i s jinými technologickými možnostmi, které v té době byly s dneškem nesrovnatelné.

 

 

Objekt, 1990.

 

 

Zpět

detail

Tato a následující fotka jsou přímo ze školy ve Zlíně. Vyfotil jsem je až při demontáži objektu, a použil tyto diapozitivy ve své diplomce, stejně jako všechny ostatní na této stránce (a asi 50 dalších).

 

 

Objekt, 1991.

detail

Objekt, 1991.

detail

Tento objekt byl původně také součástí jiné instalace. Využil jsem ho, stejně jako některé další, k fotkám v roce 1993. Fotil jsem v ateliéru v Ostrožské Nové Vsi, kde pracuji dodnes.

 

 

Objekt, 1991 – 1993.

detail

Objekt, 1991 – 1993.

detail

Fotka udělaná přímo při práci, ještě před dokončením "nátěru".

 

 

Oheň, 1992 – 1993.

detail

Tento objekt jsem vystavoval v zatemněné místnosti nasvětlený ostrým světlem. Součástí instalace bylo z velké části právě samotné světlo a stíny. Současně jsem ale poprvé prezentoval i sérii diapozitivů nafocených s jeho pomocí doma v ateliéru.

Dneska to nechápu, ale žádnou fotku přímo z instalace ve škole nemám, přitom jsem měl celou místnost jen pro sebe. Už vůbec ne nějaký záznam, nebo dokumentaci z promítání.

 

 

Oheň, 1992 – 1993.

detail

Oheň, 1992 – 1993.

detail

Z ateliéru, 1992.

Součástí závěrečné prezentace byly i některé malé studie, které jsou vidět na stole. Celý šestý ročník jsem strávil skutečně prací na diplomce, žádné výstavy, kšefty, nějaké „jištění budoucnosti". Něco dnes pro mnohé těžko představitelného. Ale i tenkrát to bylo atypické, v roce 1993 nás absolvoval snad nejmenší počet v historii VŠUP, protože většina spolužáků neodolala unikátní příležitosti doby a dala se na podnikání i „podnikání".

 

 

Zpět na titulní stránku

detail

To není Photoschop, ale diapozitiv...

 

 

Dotek, 1993, dřevo.

detail

Objekt, 1993.

detail

Objekt, 1993.

detail

Objekt, 1992 – 1993.

detail

Objekt, 1992 – 1993.

 

 

Zpět

detail